Doplňující informace a texty
A JEŠTĚ NĚCO NAVÍC O Go Ju Te Do
Jak již bylo částečně popsáno a vyplývá z informací uvedených jinde na těchto stránkách, je Go Ju Te Do produktem, který zohleňuje zkušenosti z cvičení úpolových sportů, bojových umění a praktické sebeobrany se zkušenostmi z bohaté bezpečnostní praxe a fyzických konfrontací nejenom při výcviku, ale i v reálném životě.
Ačkoli se koncept Go Ju Te Do snaží zachovat maximum využitelného z Goju Ryu Karate (terminologie, některé postoje, techniky a metodika cvičení), je svým pojetím a cíli výcviku orientováno daleko víc na tzv. STREET FIGHT, neboli velmi nebezpečné situace, kdy je člověk skutečně a bez legrace ohrožen na životě a/nebo zdraví a nemá prostor pro nic jiného než se alespoň pokusit postavit se agresorovi na odpor a účinně bojovat/bránit se.
Jak již bylo také uvedeno - nejedná se situace, kdy jde o dobrovolný duel/souboj (ve sportovní, nebo pouliční formě), ani o fyzické pošťuochování/napadání/obranu "na diskotéce, nebo párty", ani o obhajobu cti/tváře vůči urážkám apod..
Nebezpečnými situacemi je v našem míněno to, že je někdo NEBEZPEČNĚ a VÁŽNĚ fyzicky napaden (nebo blízko od napadení) s úmyslem být zabit, surově zmlácen/zmrzačen, znásilněn a/nebo okraden, unesen apod., nebo musí bránit proti takovému typu fyzického napadení jemu blízké, nebo jiné osoby, které to potřebují (soukromě, nebo pracovně).
POSTOJE
Rámcově jsou postoje používané v systému spíše vysoké, z důvodu vyšší mobility a související rychlosti pohybů. Jejich stabilita je sice také důležitá, ale ne natolik, aby kvůli ní musely být postoje velmi nízké a tím strácely mobilitu. Obecně nižší stabilita vyšších postojů je kompenzována hloubkou pochopení funkcionality těchto postojů a praktickým osvojením si fungování těžiště a vektorů, úhlů končetin, zapojení svalstva, rytmu a rychlosti prováděných pohybů, tak aby byl nalezen vyvážený a funkční kompromis mezi stabilitou a mobilitou/rychlostí pohybu v postojích.
Esenciálním výchozím postojem pro nácvik správného technického provedení je postoj Uchi-hachichi-dachi. Jedná se o jediný z postojů MODERN GOJU, jehož funkcionalita je v jeho statické podobě - ve smyslu jeho stability i mobility. Postoj Uchi-hachichi-dachi umožňuje prostřednictvím sofistikované práce s těžištěm a správných vektorů mez horními končetinami, trupem a dolním končetinmi poměrně vysokou míru stability.
Dále, díky sofistikované práci s těžištěm a dráhami pohybu dolních končetin u výkroků a úhybů, je možné z tohoto postoje velmi rychle a úsporně přecházet do jiných postojů, aniž bychom ztráceli stabilitu.
Postoji pro úhyby do stran a pohyb vpřed jsou postoje Sanchin-dachi a Neko-ashi-dachi. Tyto postoje nejsou chápany, ani používané jako statické, ale pouze v kontextu jejich dynamické funkcionality. Při pohybu vpřed se používá nejvíce postoj Sanchin-dachi způsobem krok-sun-krok. Postoj Neko-ashi-dachi se používá spíše pro přenášení těžiště při úhybech do stran, než jakožto výchozí postoj, nebo při pohybech dopředu.
Další informace na toto téma budou doplněny dle možností autora ...
KROKY, VÝKROKY, ÚHYBY, STRHY/ROTACE
Pohyb nohou po ploše (kroky, výkroky, úhyby) jsou v pojetí klíčové a jejich správnému porozumění a správnému technickému provedení je věnována zvláštní pozornost a adekvátní část lekcí.
Jde o to dosáhnout toho, aby praktikující přirozeně a maximálně efektivně používal práci nohou po ploše jakožto zdroj energie pro údery a kopy, v rámci ATEMI WAZA i v rámci průběhu boje a ukončení boje.
Správným provedením výkroků lze řešit většinu kopů agresora, bez toho, aby se jeho útočné kopy musely náročně blokovat nohama, natož rukama.
Správný pohyb po ploše - výkroky, společně s načasováním a správnými vektory končetin a trupu tvoří fundament generování a přenosu vlastní síly i využití protivníkovy síly v kontextu stability a mobility. Jednodušeji řečeno - při nezvládnutém pohybu nohou po ploše, dochází k tomu, že např. naše údery nedestabilizují příliš protivníka, ale destabilizují při nárazu na jeho tělo spíš nás samotné (odrazíme se od něj zpět při úderu, nebo kopu ...).
POZICE TĚLA: STŘEHY RUKOU A PŘÍSTUPY K SOUPEŘI
Pozice těla má řadu hledisek a důležitých aspektů.
Z hlediska pozice těla ve vztahu k pozici těla potivníka je považováno za výhodnější působit ze strany než přímo naproti sobě. Důvodem je výhodnost volného použití obou rukou oproti omezenému použití obou rukou ze strany protivníka ("fighting on the outside gate").
Střeh/pozice rukou je předsunutá s lokty před tělem. Přední ruka je mírně pokrčená, ale napnutější než zadní ruka s pěstí/dlaní ve výšce zhruba klíčních kostí a loktem ve výšce zhruba solar plexus. Zadní ruka je pokrčenější, loket je niže než u přední ruky, na vzdálenost jedné pěsti od našeho těla a pěst ve výšce lokte přední ruky. Pěst/dlaň zadní ruky je ve výšce pěsti/dlaně přední ruky.
ÚDERY
Kvůli významu centrální linie je přímý úder nejčastěji používaným úderem.
Úder však vychází v praktických aplikacích pokud možno z místa před středem těla a nikoliv (z pro údery v karate typického) HIKI-TE, nebo z místa u brady (jako u boxu s rukavicemi), přičemž, když pěst přední ruky je v místě dopadu na soupeřově těle, tak pěst zadní ruky je před středem těla zhruba v místě lokte přední ruky.
Při úderech se využíjaví tři základní zdroje síly:
1) Síla generovaná především nohama a boky
2) Síla generovaná především zádovými svaly a tricepsy (je dobré si ji izolovaně představit/vyzkoušet při nutnosti úderu v sedě)
3) Síla generovaná především zápěstím a předloktím ( s částečnou podporou tricepsu)
Za optimální variantu (ne však vždy možnou a z důvodu situačního kontextu realizovatelnou) úderu je považována taková, která integruje sílu všech tří zdrojů najednou (výkrok, boky, záda/triceps, předloktí/zápěstí) a dle okolností existují provedení a techniky ve škále variant od minimalistických po maximalistické.
Za minimalistickou variantu úderu lze považovat např. úder v sedě, vleže (např. "osedlaný protivníkem" ve "vítězné pozici"), úder v situaci úplného překvapení apod.
Za maximalistickou variantu úderu lze považovat úder ve stoje, s dobrými podmínkami pro výkrok a přesun celého těžiště dopředu směrem k soupeři, kdy se integruje kinetciká energie ze všech 3 zdojů (energie výkroku, energie tricepsu/zad, energie předloktí/zápěstí) a takové údery, pokud zasahují soupeřovo tělo, mají ambici i potenciál působit kineticky destruktivně na jeho stabilitu, celkovou pozici těla a těžiště.
Kromě úderů na vzdálenost natažené paže (pěstí, dlaní, hranami, prsty), což odpovídá technikám v tzv. 2. bojové vzdálenosti, jsou používány také údery lokty, které se používají v tzv. 3. bojové vzdálenosti. Lokty jsou používány jako údery (EMPI-TSUKI) a/nebo jako seky (EMPI-UCHI) a jejich funkcionalita je dána situačním kontextem boje.
Nedůraznost/nevýznamnost jednotlivých technik oproti významu rámcově pojatého, kontinuálního toku/řetězu technik
Techniky nemají jednotlivě vzato příliš význam a zřejmou/konkrétní formu a cíl, kromě v podstatě rámcového úsilí o to zasahovat útočníka na citlivých bodech centrální linie, destabilizovat jej, zahltit jej a získat převahu. To také znamená, že pokud technika nedopadla/nepronikla dostatečně, pak je naše (obráncova) pozice a stabilita méně ovlivněna, protože je obránce schopen snadno přizpůsobit "tok svých technik" (nežli v případě "sázky na jednu kartu"/techniku) vývoji situace pro žádoucí průnik k citlivým místům na agresorově těle a získání převahy v konečném důsledku. Veškeré techniky to umožňují díky tomuto pojetí. Veškeré údery a kopy mohou být zahrnuty do komplexního toku v pomyslném "řeťezu" protiůtoku a následných útoků. Tento "řetěz" protiútočných technik, oproti jednomu silnému útoku/protiútoku získává převahu nad útočníkem skrze prvotní ATEMI WAZA a dále postupně cestou: pokus-zásah, nebo pokus-omyl-modifikace-zásah, bez přerušení, nebo ústupů, až do získání zřetelné převahy a kontroly protivníka.
Další informace na toto téma budou doplněny dle možností autora ...
TZV. "BLOKY/KRYTY"
V Go Ju Te Do Vycházíme z toho, že není z podstaty věci možné se proti útokům skutečně účinně bránit něčím co je primárně myšleno a používánou jako kryt/blok, tedy primárně obranná technika proti útočící končetině, které má za cíl tuto útočící končetinu chytit, zastavit, nebo odchýlit z osy útoku. Toto je přístup, který je v tvrdší, nebo v měkčí podobě krytů/bloků používán ve většině dnešních stylů a škol KARATE, zejménu při nácviku základních technik, v kata i bunkai. Jinak je tomu již v kumite, kde se kvůli realitě (byť do značné míry deformované pravidly sporotvního zápasu) volného boje od takového pojetí technik, jakožto krytů/bloků často opouští a používají se spíš při obraně kontraúdery, tzv. diai (okamžité protiúdery, které mají ambici zasahovat ještě před dopadem útočníkova úderu), ale také ekonomičtější a silně redukované alternativy krytů/bloků apod.
Na základě našich zkušeností upřednostňujeme to, aby východiskem bylo, že se ve všech (a zejména překvapivých/náhle vzniklých) situací bráníme primárně ATEMI WAZA, tedy agresivním vstupem (klínem) do soupeřova útoku s údery a/nebo kopy a výkroky, které se až násladně, na základě vývoje situace mohou, nebo nemusí, na velmi krátký (hypoteticky vzato se jedná o milisekundy) čas modifikovat v "něco jako bloky/kryty/úchopy/ztažení/stržení" a pod., než se z nich stanou opět proti-útočné/útočné techniky směrované proti citlivým bodům útočníka/agresora.
Pokud se vůbec, ať už v rámci prvotního vstupu/ATEMI WAZA, nebo později, se některé techniky použijí jako "bloky/kryty", pak je to v podstatě vždy společně/zároveň s úderem druhou rukou. Podstatné je v tomto případě to, že "blok/kryt" musí být pro případ, že by vyzněl "do prázdna", kompenzován úderem a dopadem útočné techniky alespoň druhé končetiny.
PRAKTICKÉ APLIKACE PRO STREET FIGHT v rámci MODERN GOJU
“Train like we fight…fight like we train!” This has been a military maxim for eons. (Some say it was written and published in the US Army’s manual dating back to WW2 or it was made up by some crazy motivated Senior NCO looking to torture his platoon of new recruits in the middle of a rainy cold muddy night.)
Toto motto vystihuje mnohé z toho o čem jsou praktické aplikace pro street fight v rámci Go Ju Te Do, protože vyjadřuje jak nezastupitelný význam praktické zkušnosti s reálným bojem, který je přenesen do výcviku v co nejreálnější podobě, čím je zajištěno, že bude výcvik přínosný i pro příští reálný boj... a tak dále ...a tak dále ...
Nácvikem praktických aplikací se rozumí procvičování standardních situací pro STREET FIGHT, s předem vymezenými rolemi, způsoby vedení útoku a obrany/protiútoku, přičemž důraz je kladen jak na okamžité získání/převzetí iniciativy, plynulost toku technik, rychlou destabilizaci útočníka a jeho efektivní kontrolu na zemi. Jedná se tedy o procvičování standarndích situací tzv. A až do Z (a nikoliv, jako v případech dílčích výsečí při procvičování některých technik a/nebo drilů pouze např. od A až po C, nebo např. od K až po M apod.).
Důležitou zásadou při procvičováni PRAKTICKÝCH APLIKACÍ pro STREET FIGHT je to, že nikdy nepřecházíme záměrně do boje na zemi, byť by to byla naše silná stránka. Boj na zemi při praktických aplikacích v podstatě neprocvičujeme, ale věnujeme se mu samostatně v rámci procvičováni tzv. ANTI-BOJE NA ZEMI, tedy situací, kdy jsme se nedobrovolně v situace boje na zemi ocitli a chceme se dostat "zpět na nohy"...
STANDARDNÍ SITUACE (pro napadení jedním útočníkem beze zbraně) jsou odvozeny od reálných scénářů konfliktních situací a začátků/způsobů napadení. Základními kategoriemi jsou: 1) NÁHLÉ/PŘEKVAPIVÉ NAPADENÍ bez verbální eskalace, které se dělí na situace, kdy útok nemůžeme vidět, dále na situace, kdy útok můžeme vidět částečně a na situace, kdy náhlý útok můžeme vidě plně. 2) POSTUPNÉ/ESKALUJÍCÍ NAPADENÍ , které někdy obsahující informace o blížícím se napadení (vyhrožování, nadávky a přechod k fyzické konfrontaci), nebo v jiných situacích naopak zakrývá/kamufluje informace o chystaném napadení ("podání ruky nebo objetí, aby šla snáze kudla do zad").
ANTI-BOJ NA ZEMI (ground fighting)
V případě technik boje na zemi nemůže bohužel příliš čerpat ani z tradičního GOJU RYU KARATE, ani z tradičního WING CHUN. Zdrojem inspirace, pojetí i výcviku je proto v tomto případě spíše BJJ (Brazilian Jiu Jitsu), případně MMA (Mixed Martial Arts), protože obě byť sportovní pojetí zahrnují v rámci boje na zemi kromě pák a škrcení/rdoušení také údery a kopy, takže je pro potřeby STREET FIGHT stačí obohatit pouze o kousání a o techniky proti očím, uším, genitáliím a tělesným otvorům.